Murat Negiz

1983 yılında Eskişehir’ de doğdu.
1993 yılında ilkokulda UNESCO’nun Türkiye’ de düzenlediği yarışmanın Eskişehir kapsamında “Gelecekte çevre Temizliği ve önemi” konulu resim yarışmasında il birincisi oldu.
1994 ve 1995 yıllarında çeşitli resim yarışmalarında mansiyon ödülleri aldı.Bu süreçte edebiyatla da ilgilenen sanatçı 2001 yılında lise son sınıfta Eskişehir Verem Savaş Derneği’nin düzenlediği “Verem” konulu şiir yarışmasına katıldığı şiiri ile birinci oldu.
1995 – 2002 yılları arasında Eskişehir Akademi Spor Kulübünde lisanslı basketbol oyunculuğu yaptı. Bu süreçte kulübü ile birlikte yer aldığı maçlarla sayısız kupa ve ödüller aldı.
2005 yılında Eskişehir Osmangazi üniversitesi Necla Özdemir Sergi ve Konferans Salonu’nda derlediği çalışmaları ile ”Karma” adını verdiği ilk kişisel sergisini açtı.
2005-2007 yılları arasında Eskişehir Osmangazi üniversitesi gazetesinde haber muhabirliği yaptı.
2008 yılında Eskişehir Osmangazi üniversitesi Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu.
2015 yılında Eskişehir Atilla Özer Karikatürlü ev Sergi salonunda “Fundamental 2015” ismini verdiği akrilik çalışmalarını yer aldığı ikinci kişisel sergisini açtı.
İstanbul’ da çeşitli galerilerde düzenlenen 2018 yılında “Sound of new year”, 2019 yılında “Life in the mind” ve “Transfrontıer” karma sergilerine katıldı.
Son olarak 2020 yılında Bodrum’da gerçekleşen “Mnemosyne” isimli karma bir sergiye katılan Mühendis/Ressam Murat NEGİZ ilgi çeken çalışmasıyla dikkatleri üzerine çekti.
10 yılı aşkın süredir Arslan Alüminyum A.Ş ‘de sürdürdüğü Metalürji ve Malzeme mühendisliği kariyerini yine profesyonelleşen süreçte ilgilendiği ressamlık kariyeriyle birleştirerek; üretim sürecinde oluşturduğu “Alüminyum döküm levha üzerine özel teknik akrilik çalışarak” türünde ilk ve tek çalışması ile sanat dünyasına sunmuş oldu.
Çalışma hayatında Dökümhane ve geri dönüşüm yöneticiliğini sürdüren sanatçı gelen olumlu tepki ve beğeniler sonucu mesleği ile birleştirme imkânı bulduğu bu özgün çalışmalardan oluşan bir kişisel sergi hazırlığında olduğunu belirtti.

Geçit

Teknik : Tuval üzeri karışık teknik akrilik
Ölçü : 35 x 50 cm
Yapım Yılı : 2007

Partikül

Teknik : Tuval üzeri karışık teknik akrilik
Ölçü : 50×70 cm
Yapım Yılı : 2013