Ayşe Seda Meral

1949 yılında İstanbul’da doğan sanatçı, 1974 yılında İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek okulunu (Marmara Güzel Sanatlar Fakültesi) bitirdi. 1979 yılında Kültür Bakanlığında çalışmaya başladı. Ankara Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Müdürlüğü ardından, Kültür Bakanlığı Plastik Sanatlar Daire Başkanlığına atandı. Kayseri yetiştirme yurtlarındaki kız ve erkek çocuklara yaptığı resim çalışmalarını sergilemek üzere Berlin Senatosu’nun davetlisi olarak 1986 yılında Berlin’e gitti. Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde plastik sanatlar dersleri verdi. Uzun yıllar Ankara Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde çocuklara resim ve gençlere güzel sanatlar fakültelerine hazırlık eğitimleri verdi. Ayrıca, çocuk resim yarışmaları düzenledi ve jüri üyeliğini yaptı.

 

Ankara CER Modern’in yer aldığı Tren İstasyon tamir atölyelerinin yıkılma sürecini durdurarak hangar binalarını Kültür Bakanlığına devri konusunda çalıştı ve projesini başlattı. İktisat Bankası Erol Aksoy koleksiyonunu Kültür Bakanlığına devri konusunda tespit komisyon başkanlığını yaptı. Anıtkabir’de açılan ‘Kurtuluş Savaşı Müzesi’ için hazırlanan panoramik resimler, heykeller ve büstlerin sanatsal değerlendirme jürisinde yer aldı. Kültür Bakanlığı Dösim Başkanlığı el sanatları ürünlerini satın alma komisyonu uzmanlar kurulunda görev aldı.

 

Birçok ulusal ve uluslararası yarışma ve sergi gerçekleşmesini sağlayan sanatçı yine pek çok yarışmada jüri üyeliği ve danışmanlık yaptı. 2003 yılında kendi isteğiyle emekli oldu. Beş kişisel serginin yanı sıra Belçika Amverst’de Cumhuriyet Sergisine katıldı. Yunanistan Atina’da Türk ve Yunan Sanatçılarla beraber karma sergiyi hazırladı ve katıldı. Moldova Kishinev’de karma sergi düzenledi ve katıldı. Ayrıca, yurt içinde pek çok sergilere, 3. Uluslararası Bodrum Bienali, Kıbrıs, Lefke 1.Uluslararası Sanat Çalıştayına katıldı. Ankara, İstanbul ve Bodrum’da Ekim Geçidi sergilerinde yer aldı. Halen İstanbul’da kendi atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.