Basın Bülteni

Ekim Geçidi - Disiplinler Arası Karma Sergi

Ekim Geçidi - 2020

“ Sanatın özü ve gizi özgürlüğündedir “ diyen Gülsün Erbil’in projesi olan geleneksel Ekim Geçidi sergilerimiz yirmi ilimizde gönüllü sanatçılarımız tarafından 19 yıldır yapılmaktadır.  İlki 29 Ekim 2002’de gerçekleşen ATATÜRK ’ü ve Cumhuriyet’i kendilerinin varlık nedeni olarak gören sanatçılarımız tarafından her geçen yıl artan ve birçok ilimizde büyük ilgi ile yapılan bu sergilerimizin amacı; her türlü disiplini kapsayan heykelden, resime, enstelasyona, seramiğe, videoya, fotoğraftan, performansa vs. üretmekte olan çağcıl Türk sanatçılarının yurt içinde ve yurt dışında tanıtılmasıdır.

Birbirlerinden farklı söylemleri olan profesyonel ve otodidakt dünyadaki çağdaş uygarlık düzeyini yakalama çabasıyla üreten sanatçıları bir araya getiren önemli bir karma sergidir.

Ekim Geçidi sergilerimizin konusu yoktur, sadece Cumhuriyet’imiz sayesinde yaratıcı sanat yapanların yeniden doğuşunun simgesel söylemidir.

Konusunun olmaması yaratmak isteyen arkadaşlarımızın sanatlarına koydukları özverinin, emeğin, çalışmanın ve bilginin özgünlüğü ve özgürlüğü için de gereklidir.

19.sunu düzenlediğimiz Ekim Geçidi sergimiz 25 – 29 Ekim tarihlerinde İstanbul Büyükada Kent Konseyi Çelik Gülersoy Kültür Merkezinde 14:00 – 18:00 saatleri arasında yapılacak performans gösterilerimiz ve www.ekimgecidi.com adresindeki sanal sergimiz ile sanat severleri bekliyoruz.